Witaj ponownie w Świątyni Djinna, gdzie się o swych zmartwieniach zapomina!

Oto przygotowany specjalnie dla Ciebie artykuł, w którym dowiesz się: Czym tak naprawdę są konopie?

Zapraszam Cię do zapoznania się z drugą częścią artykułu, która przybliży Ci: Jakie rodzaje konopi rozróżniamy? Jakie znamy polskie odmiany konopi? Jakie zastosowanie mają konopie? Wiedzę na temat tej niezwykłej rośliny przekaże Ci sam Green Djinn!

Oto link do pierwszej części artykułu:

https://www.greendjinn.pl/blog/czym-tak-naprawde-sa-konopie-historia-odmian-cannabis-czesc-pierwsza/

1. Systematyka

Od wieków na całym świecie ludzie uprawiali wybrane gatunki konopi dla uzyskania pożądanego efektu:

 • odżywczego,
 • psychodelicznego,
 • leczniczego,
 • wizualnego,
 • aromatycznego.

Rezultat tych krzyżówek jest uznawany za nową odmianę, kiedy wygląda zupełnie odmiennie od innych roślin konopi. Do dnia dzisiejszego oficjalnie opisanych zostało więcej niż 700 odmian, lecz można się spodziewać, że ta liczba jest nawet wyższa. 

Do gatunku konopi siewnej zalicza się kolejno 3 podgatunki: 

 • konopie indyjskie (Cannabis sativa indica Lam.) 
 • konopie dzikie (Cannabis sativa ruderalis J.) 
 • konopie siewne (Cannabis sativa sativa L.)  

Inny podział konopi siewnej (Cannabis sativa L.) :  

a) zawartość substancji psychoaktywnej ∆9THC  

 1. indyjskie – zawartość THC powyżej 2%  
 • pośrednie – zawartość THC od 0,3 do 2,0 %,  
 • włókniste – zawartość THC do 0,2%. 

b) pochodzenie:  

 • północne  
 • południowe 
 • środkowo-europejskie 

Konopie indyjskie (Cannabis indica) to powszechnie występująca w Afganistanie, Iranie i Indiach roślina. Pod względem wizualnym od konopi siewnej różni się tym, że jest niższa i bardziej rozgałęziona. Ponadto cechują ją szerokie, ciemno–zielone liście.  Ze względu na swój skład, Cannabis indica jest wykorzystywana do produkcji medycznej marihuany i niektórych leków tworzonych w oparciu o nią. Skład chemiczny konopi indyjskiej charakteryzuje się tym, że wykazuje działanie psychoaktywne: euforyczne, halucynogenne i powodujące senność. W ich składzie znaleźć można dużą zawartość flawonoidów i kannabinoidów (zwłaszcza THC). 

Konopie dzikie (Cannabis Ruderalis) – to trzeci  rodzaj  konopi, który przez niektórych możebyć postrzegany jako chwast. Ojczyzną tej rośliny jest Azja Mniejsza. Z języka łacińskiego, jej nazwa oznacza roślinę rosnącą na gruzowiskach i obszarach ruderalnych. W porównaniu do dwóch powyższych odmian, Cannabis Ruderalis są mniejsze, a liście mniej zagęszczone. Konopie te zawierają mało THC, a sporo CBD, dzięki czemu można rozważać ich wykorzystanie do celów leczniczych, czy kosmetycznych. Nie są jednak tak popularne jak Cannabis sativa, a przez botaników zostały raczej zaklasyfikowana do roślin dzikich. 

Konopie siewne (Cannabis sativa), nazywane również włóknistymi, pochodzą z Azji Środkowej. Pod względem biologicznym to roślina bliska Cannabis indica, jednak różnice w puli genetycznej zadecydowały o powstaniu nowego gatunku konopi. Pod względem budowy Cannabis sativa są stosunkowo wysokie (łodyga sięga do około 250 cm) i składają się liści, kwiatów i owoców. Co ciekawe, na terenie naszego kraju, były już dobrze znane w czasach prasłowiańskich i nazywano je „magicznym zielem”, z którego wytwarzano m.in. wytrzymałe liny.

Konopie siewne znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości – to z nich pozyskuje się olej CBD. Znajdujące się w uprawie odmiany konopi włóknistych są roślinami jednorocznymi
o kwiatach rozdzielnopłciowych, dwu- lub jednopiennymi. Konopie jednopienne, charakteryzujące się lepszymi właściwościami użytkowymi, wyparły obecnie prawie całkowicie w Europie,(w tym w Polsce)konopie dwupienne. Zawartość THC w konopi siewnej (Cannabis sativa) nie przekracza dopuszczalnych norm i jest niemal 30 KROTNIE MNIEJSZA niż w przypadku konopi indyjskich. Dlatego korzystając z produktów konopnych dopuszczonych do sprzedaży niemożliwe jest wywołanie efektów halucynogennych. 

Polskie odmiany 

W Rejestrze Krajowym COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych) znajduje się osiem odmian konopi włóknistych. Sześć z nich wyhodowano w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu:

 • Białobrzeskie
 • Beniko
 • Henola
 • Rajan
 • Tygra
 • Wojko

Są to konopie jednopienne, typowo włókniste, tzn. zawierające mniej niż 0,2% substancji psychoaktywnej (THC), o okresie wegetacji dostosowanym do polskich warunków klimatyczno-glebowych.  Pozostałe zarejestrowane odmiany to:

 • Glyana (Olimax NT sp. z o.o) 
 • Wielkopolskie (Gospodarstwo Rolno-Nasienne KOW-MAR Maria J. Kowalska). 

2. Zastosowanie

Od ponad 1000 lat p.n.e. aż do 1883 roku n.e. Cannabis Sativa, znana też jako konopie, była największą uprawą rolną naszej planety!  

Uprawa cannabis była powszechnym źródłem tysięcy produktów, dostarczając większość światowego włókna, tkanin, oleju opałowego, papieru, kadzidła i leków, jak również podstawowym źródłem jadalnego białka dla ludzi i zwierząt.  

Cannabis jest najmocniejszym i najtrwalszym naturalnym miękkim włóknem na tej planecie. Jej liście i wierzchołki kwiatowe w zależności od kultury były jednymi z najważniejszych i najpowszechniej używanych leków dla  ludności świata od co najmniej 3000 lat aż do obecnego roku. 

Djinn przygotował dla Ciebie listę gałęzi przemysłu, w których konopie mają, lub miały zastosowanie:

 • Przemysł odzieżowy – ubrania z konopi są lekkie, przewiewne, oddychające
  i wytrzymałe. Wyroby z lnu i konopi o zwartej strukturze stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki zawartości lignin, które są ich naturalnym absorbentem. Włókna te odznaczają się właściwościami przeciwalergicznymi i zdrowotnymi, dzięki zawartych w nich substancjach przeciwutleniających. 
 • Przemysł samochodowy – włókna konopi były testowane jako składnik wykorzystywany przy wytwarzaniu karoserii samochodów. Samochód z włókna konopnego wyprodukował m.in. Henry Ford w 1941r. w Lotus Cars. Finalny produkt okazał się dziesięciokrotnie bardziej odporny na wgniecenia niż tradycyjna stal, do tego samochód był o 25 % lżejszy od samochodów w tamtych czasach. 
 • Szkutnictwo – do końca XIX  70% olinowanie WSZYSTKICH okrętów było wykonane z włókien konopnych. Zapotrzebowanie brytyskiej floty na liny konopne było tak wielkie, że w Virginii karano grzywną farmerów, którzy ich nie uprawiali. 
 • Przemysł budowlany – pakuły (włókno) (strzępki konopne) wykorzystuje się
  z powodzeniem, jako ekologiczne ocieplenia domów oraz uszczelniania połączeń gwintowanych. Obecnie tworzy się już kompletne domy modułowe w całości wykonane z materiałów konopnych.
 • Przemysł tworzyw sztucznych – pierwsze tworzywa sztuczne produkowano na bazie celulozy (np. celofan, celuloid). Konopne łyko jest jednym z najbogatszych źródeł celulozy. W odróżnieniu od plastiku wytwarzanego z ropy naftowej, tworzywa celulozowe ulegają biodegradacji. Farby i lakiery na oleju konopnym szybko wysychają, pozostawiając cienką, elastyczną warstwę. 
 • Przemysł papierniczy – pierwszy, powstały w Chinach papier był wytwarzany właśnie z włókien konopnych. Produkcja papieru z konopi jest o wiele wydajniejsza niż produkcja papieru drzewnego. Pierwsza wersja Deklaracji Niepodległości została napisana na papierze konopnym.
 • Przemysł spożywczy – olej i nasiona konopi są cenione ze względu na wysoką wartość odżywczą. Orzeszki konopne, czyli owoce posiadają 8 niezbędnych w diecie człowieka aminokwasów, jest ono wysokoprzyswajalnym białkiem globulinowym. Olej konopny w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej konopny pomaga wyregulować poziom cholesterolu.
 • Przemysł energetyczny – z oleju konopnego z powodzeniem można produkować olej napędowy. Jego spalanie produkuje o 70% mniej sadzy niż w przypadku oleju z ropy naftowej. Z konopi włóknistych można również z powodzeniem produkować biomasę opałową
 • Rolnictwo – W rolnictwie uznawane są za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku roślin, gdyż prawie nie stosuje się w nich pestycydów. Konopie same zagłuszają chwasty i hamują ich rozwój. Pozostałości z przetwórstwa wykorzystywać można jako paszę, zaś nasiona używać jako karmę dla ptaków. Instytut Włókien Naturalnych zakończył badania uprawy konopi na glebach skażonych przez przemysł miedziowy, które przyniosły pozytywne wyniki. Konopie pobrały z gruntu niechciane związki miedzi i oczyściły w ten sposób wcześniej skażoną glebę. 
 • Przemysł farmaceutyczny – historia medycznego stosowania Cannabis Sativa sięga 3000 lat sprzed naszej ery, już wtedy konopie zostały opisane, jako roślina lecznicza w najstarszym znanym chińskim zielniku. Konopie kryją w sobie niezwykłe bogactwo fitozwiązków. Najbardziej z nic znane są fitokannabinoidy,( np. THC i CBD) które są roślinnymi odpowiednikami endokannabinoidów, czyli substancji naturalnie produkowanych przez nasz organizm. Kannabinoidy oddziałują bezpośrednio na układ endokannabinoidowy, który jest częścią anatomii każdego ssaka.

Konopie zawierają także: terpeny, flawonoidy i alkaloidy. Ze względu na swój skład chemiczny, Cannabis Sativa jest prawdziwą skarbnicą leków! W terapii stosuje się zarówno ekstrakty (np. olej i pasta CBD), dermokosmetyki, olejki eteryczne, żywność funkcjonalną, herbaty, jak i sam susz konopny.

Oto link dla Ciebie:

https://www.greendjinn.pl/products/sensi-vanilla/

Konopie medyczne to już medycyna konwencjonalna. Obecnie susz konopii indyjskiej można legalnie kupić na receptę w aptece. Konopie stosowane medycznie powinny być bogate w THC i CBD, lub ich kombinacje. Organiczne odmiany suszu konopnego i naturalne oleje CBDjinn o wysokiej zawartości terapeutycznego CBD, żywność funkcjonalną, a także lecznicze dermokosmetyki z konopi znajdziesz stacjonarnie w salonie Green Djinn i na stronie www.greendjinn.pl.

Oto link dla Ciebie:

https://www.greendjinn.pl/products/olej-cbdjinn-5/

Preparaty konopne wykazują m.in. właściwości przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwzapalne, przeciwspastyczne, przeciwdrgawkowe, neuroregeneracyjne, neuroprotekcyjne, neutralizujące stres, neutralizujące autoagresję, przeciwbólowe, antyoksydacyjne.

Z konopi siewnych można wytworzyć ponad 25000 różnych produktów o przeróżnych zastosowaniach. Nic więc dziwnego, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem zarówno producentów, świadomych konsumentów poszukujących pełnowartościowych produktów, jak i pacjentów potrzebujących SKUTECZNYCH i przede wszystkim BEZPIECZNYCH rozwiązań.

Czy spodziewałeś się, że ta roślina może mieć, aż tak wszechstronne zastosowanie? Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć czym tak naprawdę jest konopia. Wierzę, że znalazłeś chociaż jedno zastosowanie tej wyjątkowej rośliny, które może być pomocne dla Ciebie! Djinn realizuje swą misję, żeby zapewnić Ci dostęp do najwyższej jakości preparatów konopnych i żeby odwdzięczyć się konopi za te skarby, którymi nas obdarza. W kolejnych artykułach przybliżę Ci:

 • jaki jest skład chemiczny konopi
 • czym dokładnie jest CBD i układ endokannabinoidowy
 • jakie zastosowanie mają konopie w konkretnych schorzeniach.

Pamiętaj, jeśli zdrowie Twym marzeniem Djinn dziś spełni to życzenie!

Źródła:

http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/

https://crescentbloom.com/plants/genus/c/a/cannabis.htm/

http://www.coboru.pl/Polska/Rejestr/odm_w_rej.aspx?kodgatunku=KOP/

https://www.fas.org/sgp/crs/misc/RL32725.pdf

http://eiha.org/media/2014/10/13-06-European-Hemp-Industry.pdf