konopie - rodzaje i wygląd

Cannabis, konopia… Jedni uważają ją za święta, inni za bardzo użyteczną, a jeszcze innym bardzo przeszkadza jej obecność.

Brzmi jak opis znajomej gwiazdy popkultury?

W pewnym sensie masz rację, bo z pewnością nie raz słyszałeś już o konopi, a to właśnie jej udział w historii i kulturze człowieka jest nieoceniony. Przez ostatnie lata narosło wiele mitów na jej temat. Teraz zazwyczaj kojarzona z działaniem psychodelicznym, a jeszcze 50 lat temu znano ją głównie, jako odżywcze pożywienie, użyteczny materiał i naturalne lekarstwo.

 • Czy wiesz, że nasiona konopi zawierają pełny profil aminokwasowy?
 • Czy słyszałeś, o tym, że 76 lat temu Henry Ford skonstruował samochód z plastiku konopnego, 10-krotnie bardziej wytrzymały i 25% lżejszy od jego stalowego odpowiednika i do tego napędzany biopaliwem konopnym?
 • Czy znasz działanie terapeutyczne kannabinoidów zawartych w konopi, które jako jedyne okazały się skutecznym i bezpiecznym naturalnym lekarstwem na dolegliwości neurologiczne związane z epilepsją, czy stwardnieniem rozsianym?

Bogactwo właściwości konopi może Cię jeszcze zadziwić!

Sprawdź czy Ty wiedziałeś czym naprawdę jest ta niezwykła roślina!

Djinn dziś przedstawi Ci rzetelne informacje na jej temat!

1. Klasyfikacja

Konopia należy do jednorocznych roślin rzędu różowców (Rosales), do rodziny zielonych roślin konopiowatych (Cannabaceae), ściślej do gatunku Cannabis sativa L.  
Botanicznie konopie są członkiem rodziny konopiowatych, najbardziej zaawansowanej ewolucyjnie rodziny roślin na Ziemi! Konopie są jednoroczną rośliną trawiastą, wykorzystującą Słońce faktycznie bardziej efektywnie, niż jakakolwiek inna roślina na naszej planecie. Osiągają w jednym krótkim sezonie wysokość 12 – 20 stóp, lub nawet większą. Mogą rosnąć faktycznie w każdym klimacie i nasłonecznieniu, przez co konopie mogą być jednym z najważniejszych odnawialnych zasobów naturalnych Ziemi. 

Rośliny z tej rodziny są jedno, lub dwupienne, czyli poszczególne osobniki mają, lub nie płeć żeńską lub męską.  

Oryginalnie występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć
i występować jako efemerofit (konopie siewne) lub kenofit (konopie dzikie).

Najbliższymi krewnymi konopi są dobrze Ci znane chmiel oraz pokrzywa. 

2. Budowa rośliny konopi – główne cechy i różnice

Konopie to rośliny łodygowe, z wyglądu przypominające krzewy. Posiadają jedną główną łodygę, która w zależności od odmiany jest słabiej, lub mocniej rozgałęziona.  Rośliny konopi mogą być męskie, żeńskie lub obojnacze.  

 • Rośliny żeńskie produkują intensywnie pachnące kwiatostany, które pokryte są drobnymi trichomami – to właśnie w nich zbiera się żywica.  
 • Męskie rośliny wytwarzają mniejsze kulki ulokowane niżej, bliżej miejsca, skąd wyrastają liście.  
 • Męskie rośliny zapylają żeńskie by zapoczątkować produkcję nasion. 
 • Istnieją rośliny obojnacze, które są samopylne. 
 • Rośliny żeńskie nazywają się głowaczami a męskie płaskoniami. Rozróżnić możemy je dopiero podczas kwitnienia. 
NASIONO

Nasiono konopi to orzeszek kształtu kulistoeliptycznego, barwy ciemnobrązowej do prawie czarnej lub jasnoszarej do białoszarejo błyszczącej powierzchni, na której widoczne są w postaci unerwienia, spiralne wiązki naczyniowe znajdujące się pod skórką w warstwie miękiszowej. Orzeszki stanowią materiał siewny konopi. Orzeszki zawierają 38% tłuszczu i 25% białka. 

KORZEŃ

Korzeń palowy konopi sięga 2,0-2,5 m zależnie od typu ekologicznego roślin, ich płci(krótszy u płaskoni), poziomu lustra wody w glebie. Korzenie boczne rozrastają się w promieniu 0,6-0,8 m (lepiej w glebie mineralnej niż torfowej). Główna masa korzeni mieści się w górnej warstwie gleby (30-50cm). Rozwój systemu korzeniowego jest niewspółmierny z rozwojem części nadziemnej, zwłaszcza w początku wegetacji. W ogólnej masie dojrzałej rośliny udział korzeni wynosi 8-9%.

 ŁODYGA

Łodyga konopi, pokryta włoskami okrywającymi i wydzielniczymi, ma szorstką powierzchnie. Grubość łodygi zależy od zagęszczenia roślin w łanie. Płaskonie są zawsze mniejsze niż głowacze. Optymalna grubość wynosi 4 – 8mm. Wysokość łodygi zależy od typu ekologicznego konopi, od warunków uprawy (azot może wydłużyć łodygę nawet o 50-70%) i od długości dnia. Długość techniczną łodygi, czyli odcinek zawierający tzw. włókno pierwotne, zdatne do przerobu, mierzy się od miejsca ścięcia do połowy kwiatostanu. Komórki włókna pierwotnego są zbierane w pęczki. W warunkach Europy Środkowej łodyga konopi w uprawie na włókno może mieć wysokość 1,5-3,0 m.( Bocsa, Karus, 1997) Masa łodygi bez liści i korzeni stanowi 65-75% ogólnej masy dojrzałej rośliny(Bocsa, Karus, 1997).

 BUDOWA ANATOMICZNA ŁODYGI

Budowa anatomiczna łodygi jest specyficzna – pod skórką znajduje się zwarcica, a w dolnej części łodygi pęczki włókna wtórnego, tworzące odrębną siatkę włókien w pierścieniu łyka wtórnego. Łodyga płaskonia zawiera więcej włókna i jest ono delikatniejsze. Włókno pierwotne i włókno wtórne tworzą odrębne, cylindryczne siatki włókien. Bezużyteczna część włókna nazywana jest „łapą”. Przy ścinaniu konopi na wysokości 6 – 10 cm łapa praktycznie pozostaje w ścierni. Komórki elementarne włókna pierwotnego są wydłużone – wrzecionowate, ich końce są zawsze zaokrąglone, a niekiedy rozszczepione. Komórki elementarne włókna wtórnego są drobniejsze, okrągłe cienkościenne. Stąd włókno wtórne konopi podczas przerobu słomy roszonej ulega zniszczeniu lub trafia jako krótkie do wytrzepków, przy przerobie ich na pakuły podlega prawie całkowitemu zniszczeniu. Zasadniczym włóknem technicznym konopi jest włókno pierwotne.

LIŚĆ

Liście dłoniastosieczne o 3- 11 odcinkach, złożone z wąskolancetowatych odcinków o brzegach ząbkowanych, powierzchni górnej pokrytej włoskami okrywowymi i nielicznymi wydzielniczymi, na długich ogonkach (3-15cm), osadzone od dołu parami, w pobliżu kwiatostanu, a pojawienie się pierwszego takiego liścia jest umownym początkiem fazy generatywnej. Z obu stron pokryte włoskami gruczołowymi, od spodu jaśniejsze. Liście górne mają tylko 3 odcinki lub jeden. Pierwsza para liści nad liścieniami ma po 1 odcinku. Ulistnienie na początku dojrzewania stanowi 24-25 % masy ogólnej rośliny, pod koniec wegetacji maleje do 8-14 %.

KWIAT

Kwiatostanem konopi jest osadzona na wierzchołku rośliny wiecha, luźna u płaskoni, a skupiona i silnie ulistniona u głowaczy. Do połowy wiechy mierzy się długość techniczną łodygi. Kwiaty są niepozorne, męskie złożone z 5 działek kielicha i 5 pręcików o długich nitkach, żeńskie zbudowane ze słupka z jednokomorową zalążnią, otoczone zielonym listkiem przysadki, osadzone w kątach liści na krótkich rozgałęzieniach wiechy. Mieści się w zielonym, zwiniętym w kształcie pochwy podkwiatku,a z małej szczeliny podczas kwitnienia wydostają się znamiona. Suche kwiaty żeńskie konopi indyjskich zebrane pod koniec kwitnienia noszą nazwę marihuany. Kwiaty męskie odmian jednopiennych, są osadzone okółkowo na osi rozgałęzienia I rzędu, a żeńskie – na jego wierzchołku. Kwiatów męskich jest zwykle mniej.

Wiesz już skąd pochodzi konopia. Dowiedziałeś się, jak wygląda jej kwiat. Djinn przybliżył Ci nawet czym jest marihuana. To jeszcze nie wszystko!

Z kolejnej części dowiesz się:
 • Jak klasyfikujemy konopie?
 • Jakie podgatunki rozróżniamy?
 • Jakimi cechami się charakteryzują?
 • Jakie mamy polskie odmiany konopi?
 • Jakie zastosowanie mają konopie w przemyśle?

Oto link dla Ciebie do kolejnej części artykułu:

https://www.greendjinn.pl/blog/czym-tak-naprawde-sa-konopie-klasyfikacja-odmian-konopi-czesc-ii/

Świetnie, że postanowiłeś poświęcić czas na poszerzenie wiedzy!

Dziękuję Ci za wybranie i przeczytanie mojego artykułu!

Naturalny chill zapewni Ci Green Djinn!

Twój Djinn.

Źródła:

https://snauka.pl/jakub-gajewski-uprawa-konopi-siewnej–stan-obecny-i-perspektyw.html

http://www.catalogueoflife.org/col/details/species/id/b5060befe6168f1e11a0524b64264cb